Browse By

Pomoc prawna – do kogo się zgłosić?

W ostatecznych czasach Polacy coraz częściej decydując się na pomoc ze strony osób, które są kompetentne. W Polsce pomoc prawną świadczą adwokaci, radcy prawni, notariusze, a a niepełnym zakresie doradcy prawni. W związku z natłokiem informacji możemy pogubić się w zakresie obowiązków, które wykonuje dana osoba. W tym artykule skupimy się głównie na tych trzech profesjach, które mają pełny zakres obowiązków.

Kim jest adwokat i jaki jest zakres jego obowiązków?

Adwokat to osoba bardzo dobrze znana w społeczeństwie, ponieważ może stawiać się na wszystkich rozprawach sądowych. Pomoc adwokata jest niezbędna kiedy mamy problemy z sprawach karnych, administracyjnych czy gospodarczych. Wynika z tego, że w odróżnieniu od radcy prawnego, adwokat może nas reprezentować w sądzie we wszystkich rodzajach spraw. Jednak nie zawsze mamy na to potrzebne środki, a nie do każdej sprawy potrzebujemy wsparcia adwokata. Bardzo często jednak zdarza się tak, że wiele kwestii jest dla nas niezrozumiałych i najlepiej udać się do profesjonalisty.

Radcą prawnym może zostać każdy kto posiada wyższe wykształcenie prawnicze, a także dostała się na aplikacje, ukończyła egzamin i została wpisana na listę radców prawnych. Praca radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, które przede wszystkich polega na reprezentowaniu stron przed sądami i urzędami, a także na sporządzeniu opinii prawnych, wzorów umów i innych aktów i dokumentów. W odróżnieniu od adwokata, radca prawny nie może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz jest osobą, która wykonuje tzw. zawód zaufania publicznego. Wykonuje on czynności, gdzie strony chcą nadać formę aktu notarialnego. Katalog czynności, których można dokonać u notariusza jest jednakowy w całym kraju. Czynności, które najbardziej kojarzone są z notariuszem to dokumentowanie różnego rodzaju umów, które dotyczą nieruchomości (najczęściej są to sprzedaże i darowizny). Jednak na tym nie kończy się zakres obowiązków notariusza. U niego można także zawiązać spółkę, sporządzić testament czy akt pełnomocnictwa. U niego można także przeprowadzić różne sprawy spadkowe, które sporządzają akty poświadczenia dziedziczenia. Przed dokonaniem jakiejkolwiek czynności najlepiej umówić się na spotkanie informacyjne, na którym przedstawimy sprawę, którą chcemy załatwić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *