Browse By

Księgowość w spółce akcyjnej

Spółka akcyjna to forma działalności gospodarczej, którą zazwyczaj stosują duże przedsiębiorstwa, ponieważ minimalny kapitał początkowy wynosi 100 tysięcy zł. Oprócz tego, pozytywnym aspektem jest fakt, iż akcjonariusze są wyłączeni z odpowiedzialności za zobowiązania firmy, a także to, że taką spółkę może założyć nawet jedna osoba. Działanie spółki akcyjnej jest regulowane przez Kodeks Spółek Handlowych.

Jaką księgowość powinna prowadzić spółka akcyjna?

Według ustawy, każda osoba, która zdecyduje się na prowadzenie spółki akcyjnej powinna prowadzić pełną księgowość. Wymóg ten uargumentowany jest tym, że w takiej spółce zarządza się osobnym majątkiem, a więc potrzebna jest dokładna ewidencja zdarzeń gospodarczych, które w niej zachodzą. Rodzaj takie działalności wybierają zazwyczaj duże firmy, co wiąże się z nadzorowaniem, aby zarządzanie było w nich efektywne. Oczywiście w małych firmach, stosowanie takiej księgowości byłoby zbyt dużym problemem. Jeśli chodzi o większe przedsiębiorstwa powinniśmy przeanalizować jej wybór, ponieważ umożliwia ona skuteczne prowadzenie firmy i pokazuje jej pełen obraz finansowy. Najlepiej wybierając pełną księgowość skorzystać z pomocy jaką oferuje biuro rachunkowe (przykładową ofertę możesz znaleźć tutaj – biuro księgowe kraków).

Dlaczego warto prowadzić pełną księgowość?

W związku z tym, że spółka akcyjna jest formą, którą wybierają przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić szeroką działalność, można zakładać, iż jej kapitał zakładowy jest bardzo wysoki. Bardzo często z tego wynika, iż przyszli przedsiębiorcy nie będą posiadali wystarczającego kapitału żeby móc pozwolić sobie na wybranie własne takiej formy. Jeśli jednak z założenia wiemy, że przedsiębiorstwo ma być duże i prowadzone na szeroką działalność, to do prowadzania efektywnego zarządzania jednostką będzie potrzebna pełna księgowość. W takim rodzaju księgowości okazuje się, że mamy pełen obraz finansowy naszego podmiotu. Dzięki pełnej księgowości ewidencjonowane jest w nich każde zdarzenie gospodarcze, które miało miejsce.

W związku z tym, każdy przedsiębiorca ma możliwość aby obserwować wszystkie swoje przychody oraz koszta, które zostały wykonane w przedsiębiorstwie. Może także dokonywać szeroko pojętej analizy ekonomicznej a także w szybki sposób może zauważyć konieczność wprowadzenia zmian w firmie. Z takich informacji można wywnioskować, że jeśli nawet ustawodawca nie zobligowałby spółki akcyjnej do prowadzenia pełnej księgowości, to jednak większość osób, która prowadzi dużą działalność, wybrałaby właśnie ten rodzaj prowadzenia rachunkowości. Dzięki niej mamy możliwość na skuteczne prowadzenie firmy, a także otrzymujemy pełną analizę wszystkich przychodów i rozchodów.

Zalety spółki akcyjnej

Jedną z zalet tej spółki jest fakt, iż akcjonariusze są wyłączeni z odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Oprócz tego taką formę spółki może założyć nawet jedna osoba. Jest to bardzo przydatne jeśli chcemy prowadzić księgowość samodzielnie, lub w danym momencie nie mamy osoby, która byłaby godnym wspólnikiem.