Browse By

Hiszpania przyjazna dla przedsiębiorców

Czy prowadzenie firmy z punktu widzenia polskiego prawa jest nad Wisłą opłacalne? Patrząc na wysokie stawki podatków, wielu nie jest co do tego przekonanych i chyba słusznie. Jak jest z tym w Hiszpanii? Czy również i w tym kraju przedsiębiorcy mają kłopoty z podatkami, które są zbyt wysokie?

Dwie sale procentowe

Zauważyć od razu trzeba, że Hiszpania jest dla przedsiębiorców o wiele bardziej przyjazna, aniżeli Polska. Wprawdzie problem możemy mieć z założeniem samej firmy, bo trwa to nawet do ośmiu tygodni, ale to tylko jeden z niewielu mankamentów, a ponadto niezbyt straszny. Wielu powiedzieć może, że problemem będą także koszta. Założenie firmy to wydatek od 1000 do 1500 euro. Nie jest więc zbyt tanio, ale nie są to również wydatki, które odstraszają potencjalnych inwestorów. Możemy powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie i ci inwestują tam z wielką ochotą.

Wracając do skali podatkowej, to więksi przedsiębiorcy rozliczają się tutaj według skali 30-procentowej, która została ustalona w roku 2008. Warto w ogóle zwrócić uwagę, że reformy podatkowe zapoczątkowane zostały tu w roku 2007 i nie jest tajemnicą, że wielu przedsiębiorców lokalnych, jak również i cudzoziemców inwestujących we własny firmy zyskało na tym sporo. Mniejsi i średni przedsiębiorcy rozliczają się natomiast według skali 25-procentowej. Przynajmniej do momentu, kiedy nie przekroczą dochodu 120 202,41 euro.

Pomoc księgowa

Nie możemy w związku z tym powiedzieć, aby były to stawki odstraszające. Raczej jest zupełnie inaczej. Podobny plan ma zresztą rząd w Polsce. Oddawanie jednej czwartej swoich dochodów jest chyba pomysłem znacznie lepszym aniżeli zryczałtowany ZUS, który sprawia, że wiele osób pozostaje w szarej strefie lub wchodzi do niej po dwóch pierwszych latach prowadzenia firmy, kiedy to płacą oni mniejsze składki.

Odnosząc się jeszcze do podatków i całej księgowości polscy przedsiębiorcy, którzy pozakładali firmy w Hiszpanii, mogą liczyć na pomoc lokalnych biur rachunkowych. Wiele z nich jasno deklaruje, że nastawiają się one głównie na klientów z Polski. Przykładem takiego podmiotu jest biuro Gestoria Ramon Santafe, które na rynku znajduje się już od przeszło dwudziestu lat. Wszyscy zainteresowani kontaktem z tym podmiotem rachunkowym zrobić to mogą poprzez stronę internetową biuroksiegowewhiszpanii.pl/kontakt-z-biurem.

Znajdziecie tu pomoc, której od takiego podmiotu oczekujecie. Poza dużym doświadczeniem na tle konkurencji biuro te wyróżnia szeroki zakres usług oraz niskie ceny i indywidualne podejście do klienta. Tak więc naprawdę warto.