Browse By

Czym jest JPK?

JPK, a więc Jednolity Plik Kontrolny obowiązuje już niektórych przedsiębiorców, a kolejni będą zobowiązani do jego przygotowania niebawem. Skoro tak warto zastanowić się nad tym, czym jest JPK. Co możemy rozumieć przed ten plik i kto musi zacząć się martwić? A może nie ma powodów do obaw i każdy przedsiębiorca poradzi sobie z jego uzupełnieniem?

Uszczelnienie systemu podatkowego

Nie jest tajemnicą, że polski rząd robi dosyć dużo, aby w jakiś sposób uszczelnić nasz system podatkowy. Trzeba powiedzieć, że wiele z tych działań jest korzystnych i szara strefa rzeczywiście się zmniejsza, a dzięki temu również i do budżetu Państwa wpływają coraz to większe środki. Kolejnym tego typu produktem, który ma pomóc uszczelnić system podatkowy będzie, a w zasadzie jest Jednolity Plik Kontrolny.

Dokumenty w formie elektronicznej

Jeżeli mielibyśmy wyjaśnić JPK w skrócie, to wspomnielibyśmy, że jest to wysyłanie dokumentów podatkowych w uproszonej formie przez internet. Wydaje się więc, że przedsiębiorcy na tym nie stracą, ponieważ jest to szybkie i proste. Sęk w tym, że w dalszym ciągu wielu przedsiębiorców nad Wisłą ma spore braki i nie do końca są oni zaznajomieni z tym dokumentem.

Kogo obowiązuje JPK?

Przejdźmy więc do najważniejszego, a więc tego, kogo obowiązuje Jednolity Plik Kontrolny. Obecnie przesyłać go muszą każdego miesiąca nie tylko duże, ale średnie i małe przedsiębiorstwa. Od stycznia natomiast obowiązek ten będzie ciążył również i na mikroprzedsiębiorstwach, które dotąd były z tego obowiązku zwolnione.

Mowa tu przede wszystkim o pliku JPK_VAT, który jest swego rodzaju ewidencją sprzedaży i zakupu VAT. Ma to umożliwić kontrole krzyżowe oraz wykrywanie nieprawidłowości między rejestrami VAT a deklaracją VAT-70. Zauważmy natomiast, że inne dokumenty księgowe, a więc księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, operacje magazynowe, podatkowe księgi przychodów i ewidencja przychodów przedstawiane będą tylko na wniosek odpowiednich organów kontrolnych.

Jeśli Wasza wiedza o JPK jest niewielka lub zastanawiacie się nad tym, jak udoskonalić system podatkowy swojego przedsiębiorstwa, warto zgłosić się z tym do specjalistów. Takich znajdziecie w firmie BTTP z Warszawy lub pod linkiem http://bttp.pl.