Browse By

Ile kosztuje księgowość?

Księgowość to jeden z najważniejszych elementów każdej firmy i oczywiście nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że księgowanie wszelkich operacji jest niezbędne, jeżeli nie chcemy narażać się na wysokie kary ze strony skarbówki. Taką księgowość możemy oczywiście prowadzić osobiście, choć jeżeli już to zazwyczaj na taką opcję decydują się jednak mikroprzedsiębiorcy lub samozatrudnieni. Z pomocą specjalnych programów nie jest szczególnie trudne. Problemy pojawiają się natomiast, kiedy zakres działalności jest zdecydowanie szerszy, a przedsiębiorca dodatkowo zatrudnia pracowników. Skoro księgowość to podstawa zastanówmy się też nad związanymi z nią kosztami. Ile zatem zapłacić trzeba za pełną księgowość? A może bardziej opłaca się zatrudnić do tego księgową na etacie?

Różnorodne koszta

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o programach, z których to korzystają przedsiębiorcy prowadzący księgowość osobiście. W tym przypadku ceny nie są wygórowane, a takie programy mieć można już nawet za około dwadzieścia złotych miesięcznie. Jak widać, nie jest to wielki koszt. Jak już jednak wspomnieliśmy, na taką opcję decyduje się tylko nieliczna grupa przedsiębiorców. Skupić się więc trzeba na biurach księgowych, bo to właśnie na te przedsiębiorcy decydują się najczęściej.

Jednakże także i w tym przypadku ceny są dość różne. Wiele zależy bowiem od tego, jak wiele jest dokumentów do zaksięgowania. Oczywiście im będzie ich więcej, tym oczywiście za księgowość zapłacić będzie trzeba więcej. Same ceny są na tyle różnorodne, że w jednym przypadku księgowość kosztować będzie zaledwie 100 złotych w skali miesiąca, a w drugim już tysiąc i więcej.

Najwięcej wydają firmy, które zatrudniają księgową. Niekiedy zasięg pracy księgowych jest jeszcze szerszy i powstają całe działy księgowości. Bazując na danych zatrudnienia, 25 proc. księgowych zarabia ponad 4 516 zł brutto miesięcznie. Co drugi księgowy może natomiast liczyć na pensję w wysokości od 2 700 do 4 516 zł. Najczęściej występująca pensja księgowego to 3 500 zł.

Pomoc za granicą

Zauważmy również, że z biur księgowych korzystają nie tylko podmioty w Polsce, ale również i poza granicami naszego kraju. Wystarczy wspomnieć, że biura przeznaczone między innymi dla Polaków zlokalizowane są dziś między innymi w Anglii, Niemczech czy też Hiszpanii. Jeżeli jesteśmy już przy tym ostatnim kraju, na pewno warto wziąć pod uwagę biuro – biuroksiegowewhiszpanii.

Założone zostało ono w roku 1996, a więc nie można nie wspomnieć o ogromnym doświadczeniu zatrudnionych tutaj księgowych. Co ważniejsze w tym przypadku klient może liczyć nie tylko na powadzenie księgowości. Wspomnieć trzeba również o kwestii doradztwa podatkowego, z czym wielu podatników również ma problem. Dodajmy też, że podmiot ten pomaga w zakładaniu samej działalności na terenie Hiszpanii, co trwać może nawet do ośmiu tygodni. Warto w związku z tym powierzyć to zadanie specjalistom, którzy jak mało kto znają się na swojej pracy.