Browse By

Pobyt seniora w prywatnym domu opieki- czy można się starać o dofinansowanie?

Wnioskowanie o miejsce w publicznym domu opieki jest czasochłonne, a zdarza się też często i tak, że dana osoba musi czekać na miejsce w takiej placówce w momencie, kiedy wszystkie miejsca są zajęte. Co więc w sytuacji, kiedy istnieje konieczność szybkiego znalezienia lokum dla takiej osoby w tego rodzaju placówce? Wówczas tak naprawdę jedyne, co nam pozostaje to korzystanie z prywatnych placówek, które świadczą takie usługi dla seniorów. Na szczęście, powstaje ich w naszym kraju coraz więcej. Społeczeństwo starzeje się, a to oznacza, że zapotrzebowanie na tego typu placówki stale będzie rosło. Takie miejsca naprawdę są bardzo potrzebne.

Jakie mogą być koszty prywatnego ośrodka?

Trzeba być przygotowanym na to, że zazwyczaj konieczne będzie pokrycie pełnych kosztów umieszczenia osoby starszej w prywatnym ośrodku. Całościowa kwota miesięczna, jaką trzeba będzie zapłacić za taki pobyt jest jednak różna w zależności od tego, jaki będzie to ośrodek. Sami możemy go znaleźć i zdecydować, czy jego wygląd, standard i wyposażenie odpowiadają naszym oczekiwaniom. Zazwyczaj, koszty te zaczynają się od kwoty 2 tysięcy złotych miesięcznie, ale mogą też wynieść nawet kilka tysięcy w momencie, kiedy standard będzie wyższy. Koszty te nie powinny być aż tak dużym problemem w sytuacji, kiedy osoba starsza posiada własne dochody- a więc emeryturę, rentę czy też inne świadczenia. Sytuacja jednak jest trudniejsza w momencie, kiedy takich dochodów nie ma lub kiedy są one zdecydowanie zbyt niskie. Wówczas warto zorientować się, czy możliwe będzie dofinansowanie za dom starców

Kiedy możemy starać się o dofinansowanie?

Dopłata do prywatnego domu opieki jest możliwa ze strony gminy, ale musi zostać spełnione kryterium dochodowe. Trzeba wówczas wykazać, że senior faktycznie musi być umieszczony w takiej placówce, ale jednocześnie- nie jest sam z własnych dochodów pokryć kosztów pobytu, ani też kosztów tych nie jest w stanie spłacać jego rodzina. Dofinansowanie do prywatnego domu opieki często jest jedynym rozwiązaniem dla niektórych osób starszych. W przeciwnym wypadku mogłyby one znaleźć się w naprawdę bardzo trudnej sytuacji życiowej, kiedy nie ma dla nich miejsca w ośrodku publicznym, nie ma się nimi kto zająć w ich domu rodzinnym, nie są w stanie samodzielnie prowadzić swojego gospodarstwa domowego, ani też nie stać ich na pokrycie całościowych kosztów pobytu w danym ośrodku prywatnym. Warto też mieć na względzie, że kwestie finansowe nie są jedynymi, stresującymi aspektami, jakie wiążą się z domem opieki- nawet jeśli już znajdzie się odpowiedni ośrodek i ureguluje się kwestie finansowe- nie mamy pewności, czy dana osoba przystosuje się do życia w nowym miejscu. Proces przyzwyczajania się do nowego miejsca również może być niełatwy, ale czasem po prostu trzeba przez niego przebrnąć. To spore wyzwanie zarówno dla samego seniora jak i dla jego najbliższej rodziny.

Artykuł przygotowany we współpracy z armadaklinik.pl