Browse By

Jak ustawić meble w biurze, żeby stworzyć w firmie odpowiednie warunki do pracy?

Ustawienie mebli w biurze ma ogromny wpływ na samopoczucie osób, które w nim przebywają. Dotyczy to nie tylko Klientów czy partnerów biznesowych, którzy mogą odwiedzać przedsiębiorstwo, ale przede wszystkim pracowników spędzających w nim przynajmniej osiem godzin dziennie każdego dnia. Dlatego podczas aranżowania przestrzeni biurowej warto pomyśleć o tym, aby czuli się oni komfortowo, tworząc im tym samym odpowiednie warunki do bycia kreatywnym, efektywnym oraz dobrze zorganizowanym. Szczególnie ważne jest ułożenie samych biurek, przy których wykonuje się pracę. Zobacz zatem o czym należy pomyśleć przy planowaniu wyposażenia firmy i jak ustawić meble w biurze, aby Twoja działalność miała odpowiednie warunki do rozwoju.

Jakie powinno być biurko idealne?

Biurko jest jednym z najważniejszych mebli w całej siedzibie firmy, ponieważ to właśnie przy nim pracownicy spędzają najwięcej czasu. Warto więc zadbać o jego odpowiednią wielkość i szerokość. Należy bowiem pamiętać, że na biurku może znaleźć się więcej rzeczy niż tylko klawiatura i ekran (czasami nawet dwa jeśli praca tego wymaga). Idealne biurko powinno mieć dodatkową przestrzeń na telefon, różne akcesoria biurowe, notatniki czy kalendarze, a często także rodzinne zdjęcia oraz rośliny. Oprócz tego powinno zostawać trochę miejsca na to, aby móc swobodnie rozłożyć ręce na biurku, oprzeć się czy po prostu zjeść lunch. Biurko, które będzie pozwalało na to wszystko, z pewnością stworzy odpowiednie warunki do pracy.

Nie należy jednak przesadzać z wielkością biurek, aby nie ograniczały one przestrzeni biurowej, która i tak z reguły nie należy do największych. Dobrym pomysłem może się również okazać łączenie stanowisk pracy przez ustawienie biurek razem wzdłuż dłuższego lub krótszego końca blatu. Należy jednak wtedy zadbać o prywatność pracowników, ustawiając np. ścianki działowe lub tablice. Warto także przypilnować tego, aby dbali oni o porządek na biurkach, co sprzyja kreatywności i skupieniu na wykonywanym zadaniu. Chaos i bałagan niekorzystnie wpływają na stan emocjonalny i rozpraszają, dlatego dobrze jest również usunąć lub schować wszystkie kable, również ze względu bezpieczeństwa.

Jak ustawić meble w biurze?

Biurka najlepiej jest ułożyć pod oknem, tak, aby pracownicy mogli przez nie wyglądać. Będą one wtedy dostatecznie doświetlone, a światło nie będzie odbijało się w ekranach monitorów. Drugim sposobem jest ustawienie biurek blisko ściany, w takiej odległości, aby pracownicy mogli swobodnie za nimi zasiadać. Takie ułożenie plecami do ściany, a twarzą lub bokiem do drzwi okazuje się być najlepsze, ponieważ z jednej strony pozwala pracownikom na pełne skupienie, z drugiej jednak umożliwia łatwe porozumiewanie się z innymi osobami i daje wrażenie przestrzeni oraz swobody.

Planując, jak ustawić meble w biurze, unikaj sytuacji, żeby pracownicy siedzieli do siebie plecami lub twarzą w twarz. Mogą siedzieć naprzeciwko siebie, warto jednak oddzielić ich ścianką działową, tablicą lub też kwiatami.

Nie masz odpowiednich mebli? Kup je na polanomeble.pl