Browse By

Spółka w Hiszpanii – wszystko co powinieneś wiedzieć

Hiszpania słynie z tętniącej życiem kultury, bogatego dziedzictwa i zabytków. Jako jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie, kraj ten ma wiele do zaoferowania. Istnieją jednak pewne kluczowe różnice między Hiszpanią a innymi krajami, jeśli chodzi o tworzenie biznesu. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, patrząc na prowadzenie firmy w Hiszpanii, w tym język, kwestie prawne, przepisy rządowe i normy kulturowe. W tym artykule powiemy Ci na co zwrócić uwagę podczas zakładania spółki w Hiszpanii oraz przedstawimy kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć wielu niedogodności. 

Jak założyć spółkę w Hiszpanii? 

Przede wszystkim na samym początku długiej ścieżki prowadzącej do założenia spółki w Hiszpanii, każdy obcokrajowiec musi wystąpić o Numer Identyfikacyjny Cudzoziemca (Número de Identificación en España – NIE). NIE to niepowtarzalny numer, który umożliwia nam rejestrację naszej działalności gospodarczej w Hiszpanii. Jeśli numer ten jest już w naszym posiadaniu, możemy przejść do następnego kroku czyli uzyskania certyfikatu pozwalającego na zarejestrowanie spółki pod wybraną przez nas nazwą. Niezbędne będzie również założenie konta bankowego, które będzie kontem firmowym naszej spółki. Następnie możemy przejść do sporządzenia umowy spółki, która przygotowana zostanie w formie aktu notarialnego, oraz statutu spółki. Po wypełnieniu powyższych kroków, należy zgłosić się po pomoc do hiszpańskiego urzędu podatkowego, który stworzy dla nas unikalny numer identyfikacji podatnika. Związane to będzie z dokonaniem opłaty za podatek od przeniesienia własności i aktów prawnych. Wpłata ta umożliwi nam przejście do kolejnego kroku jakim jest rejestracja naszej spółki w hiszpańskim rejestrze spółek. Ważne jest aby pamiętać o legalizacji księgi protokołów oraz księgi rachunkowej, bez tego nie będziemy mogli zarejestrować spółki w Hiszpanii. Po okazaniu w hiszpańskim urzędzie podatkowym zobowiązań podatkowych spółki, możemy zająć się rejestracją akt osobowych w hiszpańskiej agencji do spraw ochrony danych. Niezależnie od tego czy w planach mamy założenie sklepu medycznego w Hiszpanii, czy założenie schroniska dla zwierząt, powyższe kroki muszą zostać spełnione przez każdego przedsiębiorcę. 

Spółka w Hiszpanii – plusy i minusy 

Wiele osób ma błędne wyobrażenie na temat zakładania własnej firmy w Hiszpanii, ponieważ uważają, że nie ma tu możliwości jeśli nie znają hiszpańskiego. Uważają również, że byłoby to zbyt trudne ze względu na hiszpańskie przepisy i regulacje, które mogą bardzo skomplikować sprawy. Jak w każdej sytuacji, tak i w tej, istnieją plusy i minusy, które warto poznać i przeanalizować przed rozpoczęciem procesu rejestracji spółki. Głównym plusem założenia spółki w Hiszpanii jest jej elastyczność, która sprawdzi się w przypadku prowadzenia zarówno małych, jak i dużych firm oraz firm rodzinnych. Wyżej wspomniana elastyczność możliwa jest dzięki niskiemu poziomowi wejścia w spółkę. Wadą założenia spółki w Hiszpanii może okazać się dokonanie jej rejestracji, która wiąże się z wypełnieniem sporej ilości dokumentów oraz wysokimi kosztami.