Browse By

Biznes w Hiszpanii- czy każdy może rozpocząć tutaj karierę?

Bycie przedsiębiorcą to sporo wyzwań, jeśli jednak planujemy prowadzić działalność gospodarczą za granicą- pierwsze wyzwania związane są już z samym faktem konieczności zarejestrowania firmy. Pamiętajmy bowiem o tym, że każdy kraj ma inny system podatkowy i stawia przed przedsiębiorcą inne wymogi formalne. Hiszpania mimo wszystko jest uznawana za kraj przyjazny biznesowi, a wiele istotnych procedur zostało uproszczonych właśnie po to, aby zachęcać obywateli i cudzoziemców do prowadzenia tutaj swoich biznesów. Wspiera to dynamiczny rozwój gospodarki tego kraju. Dwie najpopularniejsze opcje prowadzenia tutaj biznesu to jednoosobowa działalność gospodarcza a także spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Rejestracja podmiotu

Na rejestrację spółki decydują się osoby, które znają wady i zalety obu rozwiązań i są w stanie same oszacować, że w przypadku ich biznesu to właśnie spółka będzie bardziej elastycznym podmiotem, będzie stwarzać im większe możliwości i być może będzie korzystniejszą opcją przy okazji rozliczeń podatkowych. Jeśli natomiast nie do końca wiemy, jaka forma prawna będzie najlepsza w naszym konkretnym przypadku- zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa biznesowego. Dzięki wskazówkom specjalistów już na starcie poczynimy odpowiedni krok, a jego konsekwencje będą z nami przez cały czas prowadzenia naszego biznesu. Lepiej podejmować przemyślane decyzje, które potem ułatwią nam działalność na hiszpańskim rynku.

Jak założyć spółkę w Hiszpanii?

Przyjmuje się, że w wariancie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dla nowych przedsiębiorstw, potrzeba około 6 tygodni czasu na to, aby zamknąć wszelkie sprawy formalne. Rzeczywiście, trzeba się przygotować na to, że faktycznie poszczególne wymogi prawne, wnioski, dokumenty sprawią, że taki zapas czasu będzie nam potrzebny. To więcej czasu niż potrzeba na rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto krok po kroku prześledzić całą procedure rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:

– Rozpoczynamy od wyrobienia sobie Numeru Identyfikacji Cudzoziemca, który to możemy wyrobić na dowolnym komisariacie lub też będąc w Polsce- w konsulacie.

– Wybieramy nazwę spółki i koniecznie musimy uzyskać certyfikat związany z tym, że nazwa jest wolna i że nasz biznes w Hiszpanii może funkcjonować właśnie pod takim hasłem.

– W kolejnym kroku zakładamy konto bankowe. Będziemy musieli uzbierać kwotę kapitału początkowego. Trzeba sporządzić umowę spółki oraz jej status, które to dokumenty muszą zostać potwierdzone notarialnie.

– Uzyskujemy Numer Identyfikacji Podatnika. Opłacamy stosowny podatek.

– Rejestrujemy nowy podmiot w hiszpańskim rejestrze spółek. Konieczne jest też wskazanie zobowiązań podatkowych spółki, a także rejestracja akt osobowych w hiszpańskiej agencji do spraw ochrony danych. To konieczne, aby nasz biznes w Hiszpanii mógł wystartować.

– Ciekawym wymogiem jest konieczność stworzenia kalendarza pracy. Są do tego zobowiązane wszystkie hiszpańskie spółki niezależnie od ich wielkości czy branży w jakiej funkcjonują.

 

Więcej informacji na stronie: https://accountingservicesinspain.com/company-in-spain/