Browse By

Dobry księgowy na wagę złota


Wybierając partnera do obsługi księgowej naszej firmy, chcemy trafić na prawdziwego profesjonalistę. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że nie chodzi w tym wszystkim tylko o to, żeby mieć porządek w papierach w przypadku kontroli urządów. Rola księgowego znacznie ewoluowała w ostatnim czasie – od osoby, która odbiera dokumenty raz w miesiącu do partnera w biznesie, który pomaga oceniać bieżącą sytuację finansową firmy oraz wspiera w podejmowaniu strategicznych decyzji.

Umiejętności księgowego – co jest ważne, na co zwracać uwagę

Wielu z nas praca w księgowości wydaje się najzwyczajniej w świecie nudna i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużej wiedzy wymaga ten zawód. Polskie prawo podatkowe jest stale zmieniane i aktualizowane, nie wystarczy więc wiedza, którą nabyliśmy w czasie studiów wyższych. Dobrzy księgowi są świadomi tego, że nauka zasad i ustaw nie wygląda jak w przypadku tabliczki mnożenia. Tu nie ma nic na stałe, bo są one wielokrotnie zmieniane.

Nauka nowych norm prawnych jest więc niejakim obowiązkiem pracowników branży finansowej, bowiem na co dzień podejmują oni w imieniu firm ważne decyzje związane z obszarem rachunkowości i podatków. Wielokrotnie są to decyzje strategiczne, które mają prowadzić do rozwoju firmy. Jakiekolwiek niedopatrzenia czy też przegapienie bieżących zmian w prawodawstwie, mogą mięć dla przedsiębiorstwa poważne konsekwencje.

Efektywne wykonywanie obowiązków księgowych już nie przy pomocy kalkulatora

Część z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy większość obliczeń księgowych było przeprowadzane na kalkulatorze. Podobnie miała się sytuacja jeśli chodzi o archiwizacje dokumentacji – tu wystarczał regał i kilka segregatorów. Dzisiaj formy papierowe odchodzą do lamusa, a większość biur rachunkowych korzysta z profesjonalnego oprogramowania oraz różnorodnych aplikacji. Programy księgowe nie tylko usprawniają pracę księgowego, ale również wykluczają możliwość popełnienia błędów obliczeniowych.

Pożądane cechy księgowego, czyli z kim chcemy współpracować?

Jeśli podjąć się definicji pożądanych cech i księgowego, to na pewno należy wymienić takie jak cierpliwość, skrupulatność oraz dokładność. Nie bez znaczenia są również umiejętności twarde. Lubimy współpracować z osobami konkretnymi, ale również zależy nam na tym, aby czuć, że możemy na kimś polegać. Można śmiało powiedzieć, że księgowy dla firmy staje się z czasem jakby częścią rodziny.

Zakres usług biura rachunkowego

Często mówi się, że nie można być we wszystkim dobrym, lecz jeśli odniesiemy to akurat do branży księgowej, to musimy tutaj wziąć pod uwagę również inne kryteria. Każdemu z nas zależy na kompleksowej ofercie usług (przykład takiej oferty znajdziecie chociażby tutaj – biuro rachunkowe kraków), bo tak jak wspominaliśmy wcześniej, pod pojęciem księgowości rozumie się już nie tylko porządek w dokumentach. Istotne jest, aby nasz księgowy wspierał nas nie tylko w takich obszarach jak wystawianie faktur czy też w formalnościach związanych z kadrami, ale również na bieżąco monitorował sytuacje finansowa firmy i pomagał w planowaniu kolejnych kroków jej rozwoju.