Browse By

Biuro rachunkowe czy księgowy?

Rozpoczynając działalność gospodarczą część przedsiębiorców decyduje się samodzielnie rozliczać z Fiskusem, jednak z czasem poziom skomplikowania rośnie, dochodzą nowe obowiązki księgowe oraz konieczność prowadzenia ksiąg, najwięcej dokumentów i najbardziej szczegółowej ewidencji przepisy wymagają od firm prowadzących pełną księgowość. W takim przypadku prowadzenie samodzielne ksiąg rachunkowych staje się znacznym obciążeniem, ponadto bez pomocy fachowca łatwo jest popełnić błąd. Dlatego firmy postanawiają zatrudnić biuro rachunkowe lub księgowego.

BIURO RACHUNKOWE

Biuro księgowe to firma, która świadczy usługi księgowe dla przedsiębiorstw i osób indywidualnych. Szczegółowe zasady współpracy z biurem księgowym można znaleźć w tym linku – biuro rachunkowe katowice. Współpracując z biurem firma otrzyma własnego opiekuna, czyli księgowego, który będzie się zajmował jej rozliczeniami. W przypadku, gdy jakaś kwestia jest szczególnie trudna taki księgowy może skonsultować zagadnienie z innymi a także zapytać o radę prawnika, większość biur rachunkowych współpracuje bowiem z kancelariami prawnymi. Dzięki temu przedsiębiorca może mieć pewność, że jego rachunki prowadzone są w odpowiedni sposób.

WŁASNY KSIĘGOWY

Zatrudniając własnego księgowego firma musi mieć świadomość, że jest to wydatek nie tylko w postaci pensji, ale konieczne jest także zapewnienie mu stanowiska pracy oraz profesjonalnego oprogramowania komputerowego, za które licencje należy odnawiać co roku. Jeśli w firmie jest tylko jeden księgowy nigdy nie ma pewności, czy prowadzi on rachunkowość rzetelnie, a w razie problemów firma będzie musiała szukać pomocy u swoich prawników. Jednak taki księgowy zawsze jest na miejscu, opiekuje się tylko jedną firmą, więc doskonale zna wszystkie kwestie związane z rozliczeniem a dokumenty księgowe zawsze są pod ręką więc można do nich sięgnąć. Z drugiej strony firma musi również posiadać pomieszczenie, w którym przechowywana będzie nie tylko historyczna, ale również bieżąca dokumentacja księgowa.