Browse By

Znaczenie nazwy firmy

Nazwa firmy ma niemałe znaczenie w dalszym jej funkcjonowaniu, dlatego rozpoczynając własną działalność gospodarczą należy dogłębnie zastanowić się nad tym jak chcemy nazwać swoją firmę.

Dlaczego nazwa firmy jest ważna?

  • Nazwa firmy to element, który pozwala odróżnić jedną firmę od drugiej
  • Nazwa firmy jest elementem kreowania wizerunku firmy
  • W dzisiejszych czasach każda firma posiada swoją stronę internetową, nazwa firmy najczęściej staje się także nazwą domeny, zatem jeśli firma chce mieć stronę internetową pod taką samą domeną jak nazwa firmy warto wcześniej sprawdzić dostępność domeny, można to zrobić na tej stronie – tanie domeny.

Jaka powinna być doba nazwa firmy?

Łatwa do zapamiętania – nazwa firmy to jeden z podstawowych elementów identyfikacji firmy, jeśli klienci ją zapamiętają, będą mogli bez problemu przekazywać jej nazwę oraz polecać ją swoim znajomym. Nie powinna być ani zbyt krótka, ani zbyt długa.

Kojarząca się z branżą, w której działa firma – jeśli firma ma nazwę kojarzącą się z konkretną branżą, wówczas klientom łatwiej jest ją zapamiętać i łatwiej zidentyfikować firmę i określić czym zajmuje się przedsiębiorstwo.

Niepowtarzalna – nazwa firmy powinna być niepowtarzalna, aby klienci nie mylili jej z inną firmą i nie przypisywali np. złych cech tej drugiej firmy do nowopowstającego przedsiębiorstwa.

Łatwa do wymówienia – nazywając firmę w języku obcym ryzykujemy, że konsumenci nie będą umieli jej wymówić, przez to będzie ona dla nich trudniejsza do wymówienia, ponadto klienci mogą przekręcać nazwę firmy, przez co nawet jeśli polecą firmę innym, to osoby poinformowane, że usługi czy produkty przedsiębiorstwa są dobrej jakości, nie będą umieli go odnaleźć.

Polskie znaki w nazwie firmy – jeśli firma myśli o ekspansji zagranicznej powinna przemyśleć kwestię użycia polskich znaków, dla obcokrajowców znaki takie jak „ś”, „ć”, „ź” czy „szcz” mogą być dla obcokrajowców trudne do wymówienia, wówczas tworząc nazwę firmy być może lepiej wybrać nazwę tych znaków pozbawioną. Inna możliwość to rozpoczęcie działalności w innym kraju pod zmienioną nazwą.

Jak widać zbudowanie nazwy, która będzie spełniała swoją funkcję nie jest wcale trudne, jest kilka sposobów na tworzenie nazwy firmy, często bierze ona swoją nazwę od inicjałów właścicieli, czasem staje się nią imię osoby bliskiej, równie popularne są firmy z cząstkami nazwy branż, w stylu „bud” dla branży budowlanej, „med” medycznej czy „arch” architektonicznej, warto także zastanowić się na słowem kojarzącym się z branżą i zastosowaniem jej w nazwie firmy.