Browse By

Alternatywne metody inwestycyjne – wywiad

Inwestycje alternatywne niosą ze sobą większe ryzyko, niż tradycyjne sposoby lokowania kapitału. Jednocześnie są one coraz chętniej wybierane, ponieważ stanowią swoistą metodę zarobkową. Jak dokładnie wygląda rynek inwestycji alternatywnych? O to zapytamy eksperta z dziedziny finansów – pana Andrzeja.

Czy może Pan potwierdzić, że w ostatnim czasie znacznie zwiększył się trend inwestowanie w produkty alternatywne? Mam tutaj na myśli srebro, monety, wino czy nieruchomości.

  • Jak najbardziej. Wydaje mi się, że popularność tych alternatywnych metod lokowania kapitału wynika przede wszystkim z faktu, że jest to rodzaj lokaty długoterminowej. Co więcej te aktywa są odporne na wahania na rynkach finansowych oraz politycznych.

Może Pan wskazać jeden z najchętniej kupowanych produktów inwestycyjnych w ostatnich miesiącach?

  • Z tego co się orientuję, to są nim luksusowe wina produkowane we Francji. Szczególnie te z regonu Bordeaux. Jednocześnie cenione są także inne regony jak Alzacja czy Szampania. Taki rodzaj inwestycji jest dość przystępny między innymi na sposób zakupu tego produkty. Możemy tego dokonać między innymi kupując wino bezpośrednio u producenta lub też zgłosić się do firm specjalizujących się w obrocie winami inwestycyjnymi.

Część inwestorów uważa, że również numizmatyka jest alternatywną metodą inwestowania wolnych środków? Co Pan o tym sądzi?

– Jak najbardziej monety są jedynym z ciekawszych sposobów inwestowania pieniędzy. Tak na przykład w przypadku monet złotych, na cenę wpływa między innymi wartość zawartego w nich kruszcu. Oprócz tego nie można zapominać także o innych czynnikach jak przynależność do jakieś serii czy walory estetyczne.

Jedną z nowości na rynku inwestycyjnym jest także inwestycja w whisky? Czy to prawda?

  • Rzeczywiście ten trunek również stał się jednym z produktów inwestycyjnych. Taka whisky kupiona w postaci butelek czy beczek zostaje ubezpieczona w zależności od wartości rynkowej. Jednak jest to dość kosztowna lokata kapitału, ponieważ minimalna kwota inwestycji w ten alkohol to średnio 20 tysięcy złotych. Niemniej cieszy się dużym zainteresowaniem.