Browse By

Wynajem biura- ile potrzebujemy na to czasu?

Zdarza się, że wymarzony lokal udaje się nam znaleźć niemalże z dnia na dzień. Odpowiada nam czynsz, lokalizacja i metraż, szybko podpisujemy umowę i zaczynamy prężnie działać. Często jednak sytuacja jest wprost odwrotna, a co za tym idzie szukanie lokalu idealnego może się mocno przeciągać w czasie.

Umowy na wynajem bardzo często są zawierane na dłuższy czas. Tym samym, mając nóż na gardle możemy wybrać taki lokal, jaki uda się nam znaleźć, ale niekoniecznie taki, który naprawdę chcielibyśmy wynająć. Perspektywa męczenia się w miejscu, które tak naprawdę w żaden sposób nie jest dopasowane do naszych potrzeb, wcale nie jest miła. Z tego można wywnioskować tylko jedno- zawsze warto zostawić sobie pewien sensowny zapas czasu na to, aby móc prowadzić poszukiwania na spokojnie i bez presji. Zastanawiając się, jak wynająć biuro najczęściej skupiamy się na aspektach technicznych lokalu- dajmy sobie więc komfort wybierania tak, aby satysfakcja z podjętej decyzji mogła być naprawdę ogromna.

Wybieramy lokal dostosowany do potrzeb

Aby w ogóle móc wybrać dobrze, trzeba najpierw ustalić, jakie aspekty takiego lokalu są dla nas najistotniejsze. Możemy zrobić listę kluczowych wymagań, jakie naszym zdaniem taka przestrzeń powinna koniecznie spełniać. Analogicznie, możemy od razu wypisać, na jakich aspektach zależy nam znacznie mniej, albo też co możemy poświęcić, aby miesięczne koszty czynszu były dla nas akceptowalne. Najlepiej też od razu policzyć, jakie są nasze maksymalne kwoty miesięczne, jakie będziemy skłonni płacić regularnie za wynajem. Ustalonego w ten sposób budżetu nie powinniśmy przekraczać.

Zawsze warto zwracać uwagę na szczegóły

Zastanawiając się, na co zwrócić uwagę podczas wynajmowania lokalu pod biuro, na pewno warto zwrócić uwagę na standard wykończenia. Oczywiście, na rynku znajdziemy też lokale do remontu i jak najbardziej może nam to odpowiadać, zwłaszcza jeśli mamy konkretne wymagania, a poprzez remont ich spełnienie będzie znacznie łatwiejsze. Trzeba jednak na pewno się zorientować, czy właściciel poniesie koszty remontu czy będziemy musieli pokryć koszty z własnej kieszeni. Jeśli jednak lokal nie wymaga remontu, na pewno powinniśmy zachować szczególną czujność podczas dokonywania oględzin na terenie obiektu. Jeśli zauważymy jakieś niedogodności lub usterki na tym etapie- mogą one stać się dla nas kartą przetargową w negocjowaniu niższego czynszu. Jeśli natomiast różnego usterki wyjdą później- albo będziemy musieli z nimi żyć, albo samemu pokryć koszty ich naprawy.

W końcu, to na co na pewno powinniśmy zwracać uwagę to podpisywana przez nas umowa. Zawiera ona wszystkie istotne aspekty wynajmu, które będą dla nas później wiążące. Szczególną uwagę zwróćmy na harmonogramy płatności czynszu, a także ujęte w umowie ewentualne koszty jednorazowe, jak kaucja zwrotna lub bezzwrotna. Istotną kwestią jest także to, czy umowa pozwala na wcześniejsze jej wypowiedzenie oraz jakie są tego konsekwencje. Lepiej jest być świadomym tego, na co się zgadzamy.

Poznaj dodatkowe porady pod adresesem https://www.herbewo.krakow.pl/blog/wynajem-biura-na-co-zwrocic-uwage-7-waznych-kwestii/