Browse By

Specjaliści od prawa austriackiego

prawnikPrzebywając poza granicami kraju możemy dość słabo orientować się w prawie, jakie obowiązuje w danym państwie. Zazwyczaj, znajomość szczegółowych kwestii prawnych nie ma dla nas aż tak dużego znaczenia- zdarzają się jednak w życiu sytuacje, kiedy ta nieznajomość prawa nam szkodzi, albo też ma miejsce wydarzenie, które ma swój finał w sądzie. Wówczas pojawia się pytanie o to, gdzie szukać odpowiedniego wsparcia. Z jednej strony- nie znamy prawa austriackiego, nie mamy za granicą żadnych kontaktów, a i nasz język- chociaż pozwala nam na swobodną komunikacją- nie jest perfekcyjny. Wówczas najlepszym, możliwym rozwiązaniem jest polski prawnik w Wiedniu, czyli ktoś, kto włada zarówno językiem urzędowym w danym państwie, ale też i językiem polskim. Kancelarie prowadzone przez Polaków można znaleźć w różnych państwach Europy- między innymi w Wiedniu.

Dlaczego jest to dobre rozwiązanie?

W zależności od tego, jak dobrze zadomowiliśmy się za granicą, zwrócenie się do Polaków może niejako zmniejszyć stres, jaki odczuwamy będąc poza ojczyzną. Nie wiedząc wiele na temat Austrii, obowiązującego tutaj prawa czy kultury Austriaków, towarzyszące nam uczucie wyobcowania może być duże, polski adwokat może więc być dla nas nieocenionym wsparciem.

Dodatkowo, jest to też dobre rozwiązanie ze względu na często występującą barierę językową. Jeśli nie znamy biele danego języka obcego, możemy mieć problem z porozumiewaniem się, a także sporządzaniem i podpisywaniem różnego rodzaju pism urzędowych. Natomiast, jeśli w całym procesie będzie brała udział kancelaria, którą prowadzą Polacy- wszystkie szczegóły mogą zostać przedyskutowane w języku polskim, a wszystkie obcojęzyczne dokumenty mogą zostać dla nas przetłumaczone na język polski. Dzięki temu zawsze będziemy wiedzieli, co podpisujemy i na co się zgadzamy.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, że taki prawnik może nas reprezentować w sądzie. Kiedy tylko będzie taka możliwość, będzie bronił naszych interesów i wypowiadał się w naszym imieniu w sądzie. Nie możemy też zapominać o tym, że taki adwokat zazwyczaj bardzo dobrze zna prawo austriackie- pomimo, że jest Polakiem. Może więc obrać odpowiednią strategię obrony lub też reprezentowania naszych interesów tak, aby wszystko poszło zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

W jakich kwestiach na pewno będziemy mogli uzyskać wsparcie takiej kancelarii? Z pewnością mogą to być kwestie związane z prawem pracy, ubezpieczeniami i świadczeniami, a także odszkodowaniami. Dodatkowo, może to być też wsparcie świadczone firmom, jeśli chodzi o prawo gospodarcze, zakładanie własnej działalności gospodarczej czy też optymalizacje podatkowe. W końcu, to także jakże popularne sprawy z zakresu prawa rodzinnego, a więc wszystko, co związane z małżeństwem czy z władzą rodzicielską, a nawet z prawem, jakie reguluje kwestie dziedziczenia. Najlepiej jest więc od razu umówić się na spotkanie, tym samym powierzając swoją sprawę osobie, która posiada specjalistyczną wiedzę oraz spore doświadczenie.