Browse By

Kupujemy mieszkanie- od czego zacząć?

kupno mieszkania klucze

Wydaje się, że jest to bardzo czasochłonne i obarczone wieloma formalnościami- faktycznie, zakup nieruchomości na własność może być stresujący i może wymagać od nas zaangażowania, nie jest natomiast aż tak trudny, jakby mogło się wydawać. Tak naprawdę- jak w przypadku każdej innej rzeczy- najprościej jest po prostu dysponować gotówką, znaleźć odpowiednie lokum i za nie zapłacić, a także dopilnować tego, aby nieruchomość została nam przekazana notarialnie i aby w księgach wieczystych pojawił się stosowny zapis o nabyciu własności. Sprawę kupna może natomiast skomplikować sytuacja, kiedy nie mamy gotówki i musimy wnioskować o kredyt. Drugą komplikacją mogą okazać się problemy ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania na sprzedaż, które spełniłoby nasze oczekiwania.

Czy mamy odpowiedni budżet na zakup?

Tak naprawdę właśnie od tego pytania powinniśmy zacząć, gdyż jest najbardziej istotne. Jeśli nie dysponujemy gotówką, powinniśmy zastanowić się, czy uda się nam otrzymać kredyt hipoteczny oraz jaka jest obecnie nasza zdolność kredytowa. W tym celu możemy udać się do banku lub też do doradcy finansowego. Kontakt z doradcą finansowym może być dla nas o tyle korzystny, że będzie on w stanie nie tylko oszacować naszą zdolność finansową, ale też pokaże nam porównanie ofert z różnych banków, a nie tylko z jednego wybranego. Oferty warto między sobą porównać i postawić na instytucje, która będzie w nas budzić największe zaufanie. Dzięki oszacowaniu budżetu i sposobu finansowania zakupu nowego mieszkania będziemy wiedzieli na co możemy sobie pozwolić. Wiedząc, jaką kwotą możemy dysponować możemy szukać mieszkań w danym przedziale cenowym.

Jakie mieszkanie wybrać?

Dysponując nieograniczonym budżetem, można przebierać w ofertach. Jeśli jednak mamy konkretny budżet- czas zastanowić się, jak kupić mieszkanie marzeń nie przekraczając wskazanej kwoty. Na cenę bardzo duży wpływ ma lokalizacja mieszkania, jego wielkość, a także to, czy jest to mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego. Jeśli lokalizacja w ścisłym centrum nie ma dla nas aż tak dużego znaczenia- powinniśmy szukać odpowiedniego lokalu gdzieś dalej, bo dzięki temu, że zrezygnujemy z samego centrum będziemy mogli pozwolić sobie na większy metraż. Zawsze warto mieć na uwadze także to, że decyzja o wyborze danego lokalu może mieć dla nas konsekwencje na całe życie- warto więc wybierać świadomie, a przede wszystkim- dobrze poznać swoje potrzeby i skupić się na tym, co wydaje się nam najważniejsze i najbardziej niezbędne do tego, aby żyć komfortowo.

Mieszkanie wybrane- czas zakończyć transakcję

Jeśli już dokonaliśmy wyboru mieszkania, możemy podpisać umowę przedwstępną na jego zakup, co najczęściej oznacza rezerwację lokalu, ale też często oznacza konieczność wpłacenia już na tym etapie pewnej zaliczki. Jeśli chcemy uzyskać kredyt- musimy przygotować się, że cały proces jego otrzymywania może potrwać nawet do 3 miesięcy czasu i dopiero potem, kiedy otrzymamy pieniądze- będziemy mogli zająć się właściwą umową kupna, aktem notarialnym, wpisem do ksiąg wieczystym i w końcu- zapłatą za lokal.

Potrzebujesz więcej porad na temat kupna nowego mieszkania? Przeczytaj artykuł https://www.armadafinanse.pl/blog/co-sprawdzic-przy-kupnie-mieszkania/