Browse By

Współpraca z projektantem wnętrz- jak może wyglądać?

Zatrudnienie projektanta wnętrz rozwiązuje wiele problemów. Dzięki jego wsparciu możemy być spokojni o to, czy nasze mieszkanie zostanie odpowiednio zaaranżowane, nie musimy martwić się ewentualnymi pracami budowlanymi, nie musimy planować budżetu, a także biegać po marketach budowlanych w poszukiwaniu elementów wpisujących się w daną stylistykę. Jak więc widać, możemy zaoszczędzić sobie w ten sposób dużo nerwów, stresu, a także czasu. Warto jednak wiedzieć, że nawet w przypadku, kiedy zatrudnimy projektanta, nasze zaangażowanie w projekt będzie wymagane przynajmniej w stopniu minimalnym.

Współpraca z projektantem jest ważna

Każdy projektant ma jakąś swoją wizję i swój styl, jednakże pamiętajmy, że w gotowym wnętrzu to my będziemy musieli zamieszkać. Wobec tego, jak współpracować z projektantem wnętrz, aby naprawdę być zadowolonym z efektu końcowego? Przede wszystkim najważniejsze to już na starcie przekazać projektantowi jak najwięcej wytycznych. Już na pierwszym spotkaniu za pewne zostaniemy zapytani o to, jaka stylistyka jest nam bliska, jakie mamy potrzeby, co na pewno chcielibyśmy, aby znalazło się w remontowanym wnętrzu. Wszystkie te informacje przekazane już na początku współpracy będzie można uwzględnić w szkicu, a następnie w projekcie. Oczywiście, projektant może doradzić nam, jakie rozwiązania według niego najlepiej sprawdzają się w praktyce. Możemy z tych porad skorzystać, jeśli jednak mamy własną wizję, powinna ona zostać zrealizowana.

Niestety, zdarzają się przykłady realizacji, podczas których inwestorzy w bardzo małym stopniu angażują się w projekt, a następnie są zaskoczeni tym, co powstało lub nie do końca zadowoleni. Po ukończeniu prac dopiero zaczynają coś na własną rękę zmieniać lub też planują za jakiś czas kolejny remont. Bywa też i tak, że nieodpowiednie dopasowanie elementów wystroju do wymagań właścicieli wynika z faktu, że mieszkanie jest nowe i jeszcze nie było użytkowane, a właściciele jeszcze nie uświadomili sobie swoich własnych potrzeb.

Z drugiej strony, zbyt duża ingerencja w projekt również nie jest wskazana, jednakże mimo wszystko po to zatrudniamy projektanta, aby faktycznie przekazał nam on swoją wizję i zaproponował coś, na co sami byśmy nie wpadli. Dobrze jest więc przyjąć postawę zaangażowaną, ale i otwartą na nowe pomysły, które mogą okazać się naprawdę ciekawe. Wybierając konkretnego architekta możemy zapoznać się z jego portfolio, aby mniej więcej orientować się w tym, jakie tworzy wnętrza i jaka stylistyka jest mu najbliższa.

Więcej porad na: https://www.dom-art.pl/wspolpraca-z-projektantem-wnetrz/